X
تبلیغات
پیکوفایل
آگهی

آموزش مقدماتی بورس - بخش اول

جایگاه بورس در اقتصاد

رشد و توسعه اقتصادی، نیازمند برخورداری از بازار‌های مالی گسترده و کارا است. بازار‌های مالی از دیدگاه اقتصادی به دو بخش بازار پول و بازار سرمایه تقسیم می‌شوند.

بازار پول، بازار مبادله منابع کوتاه‌مدت است و حداکثر سررسید آن یک دوره مالی (معمولا یکسال) است.

در کنار بازارپول، بازار سرمایه از جایگاه و اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. بازار سرمایه که براساس ویژگی آن، مختص منابع بلندمدت است، امکان مبادله منابع را میان دارندگان مازاد منابع با متقاضیان کسری منابع فراهم می‌آورد.

از آنجا که رشد و توسعه اقتصادی نیازمند ایجاد سرمایه‌گذاری‌های کلان است و این سرمایه‌گذاری‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند براساس بازار منابع کوتاه‌مدت (بازارپول) تامین مالی شوند، ایجاد یک بازار سرمایه قوی و کارآمد زیرساخت اساسی تامین مالی بلندمدت طرح‌های اساسی هر کشور را تشکیل می‌دهد.

بازار سرمایه مکانیزمی را فراهم می‌آورد تا براساس آن امکان تجهیز پس‌انداز‌های اندک به سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی فراهم شود که این اقدام براساس تخصیص بهینه منابع امکان‌پذیر می‌شود.

در بازار سرمایه تخصیص، زمانی بهینه است که بیشترین حجم منابع متوجه سودآورترین فعالیت‌ها شده و در نتیجه بهترین و توجیه‌پذیرترین فعالیت‌های اقتصادی با امکان بیشترین حجم مالی روبه‌رو خواهند شد.

در ایران رکن اصلی بازار سرمایه، بورس اوراق بهادار بوده که نقش محوری بازار سرمایه را برعهده دارد.

با وجود قدمت بسیار طولانی بورس‌های اوراق بهادار در جهان، بورس اوراق بهادار در ایران دارای پیشینه کوتاه‌مدتی است گرچه آغازفعالیت رسمی بورس اوراق بهادار در ایران به سال 1346 باز می‌گردد، ولی شروع فعالیت اصلی و اساسی این سازمان همزمان با اجرای اولین برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی نظام جمهوری اسلامی در سال 1368 است.

وجود پتانسیل‌های بالقوه و ضرورت‌های ایجاد شده با وجود محدودیت‌ها و مشکلات پیش‌رو، جایگاه بورس اوراق بهادار را در طی سال‌های اخیر بیش از پیش برجسته و با اهمیت ساخته است.

هرچند که بورس اوراق بهادار کشور از نظر نماگر‌های جمعیتی، صنعتی و اقتصادی از موقعیت ممتازی برخوردار است، اما در دسترس نبودن ابزار‌ها و زمینه‌های لازم برای مشارکت برابر و گسترده صاحبان منابع پس‌اندازی در بازار سرمایه ایران سبب شده تا درصد کمی از سرمایه تجهیز شده کنونی توسط این بازار به سهامداران جزء یا حتی بخش‌خصوصی تعلق داشته باشد.

محدود بودن پوشش جغرافیایی بازار سرمایه باعث ناشناخته بودن بورس اوراق بهادار در اکثر نقاط کشور شده است و حضور کمرنگ شرکت‌های فعال در نقاط دوردست کشور در این بازار نیز از همین رو است.
مزایای بورس اوراق بهادار را می‌توان از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داد.
مزایای بورس از دید واحدهای اقتصادی (شرکت‌های سرمایه‌پذیر)

سهولت در تامین مالی از طریق انتشار سهام و سایر اوراق بهادار، افزایش اعتبار داخلی و خارجی و تامین مالی با به وثیقه گذاردن سهام شرکت در بازارهای مالی داخلی و خارجی، تعیین ارزش بازار براساس قانون عرضه و تقاضا تا زمانی که نام شرکت در تابلوی بورس درج است، سهولت در تغییر ترکیب سهامداری و انتقال مالکیت، ایجاد دیدگاهی مطلوب در سرمایه‌گذاران با کاهش ریسک واحد اقتصادی و امکان تامین مالی با هزینه کمتر، برخورداری از مزایای خاص و اعتباری بانک‌ها و انتشار اوراق مشارکت، انتشار اوراق مشارکت بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی و فقط با مجوز سازمان بورس اوراق بهادار، برخورداری از معافیت‌های مالیاتی، تبیین چشم‌انداز فعالیت شرکت در آینده و ارزیابی عملکرد شرکت و ارتقای سطح اعتماد عمومی و استفاده از مشارکت عمومی در توسعه شرکت است.
همچنین مزایای بورس اوراق بهادار از دیدگاه سرمایه‌گذاران شامل:

خرید سهام و اوراق بهادار برای کسب بازده مناسب و پوشش در مقابل تورم، اطمینان از گزینه سرمایه‌گذاری به دلیل شفافیت اطلاعات، قابلیت نقد شوندگی اوراق بهادار و سهولت نقل و انتقال سهام و استفاده از معافیت‌‌های مالیاتی، مشارکت در فرآیند تصمیم‌گیری برای اداره شرکت‌ها، ایجاد یک بازار دائمی و مستمر، امکان سرمایه‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت، وجود طیف‌های متنوع از اوراق بهادار از نظر درجه بازدهی و خطرپذیری برای سرمایه‌گذار، برقراری سیستم‌ها و روش‌هایی که از طریق آن خرید و فروش اوراق بهادار منظم و رسمی شود، احساس مشارکت سهامدار در امور تولیدی و تجاری شرکت و نظارت مضاعف بر فعالیت شرکت‌ها در چارچوب استانداردها و آیین‌نامه‌های بازار سرمایه است.
نحوه سرمایه‌گذاری در بورس

همانطور که پیشتر اشاره شد، کالایی که در بورس اوراق بهادار مورد دادوستد قرار می‌گیرد، سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است.
در حقیقت اشخاص با خرید سهام شرکت‌های بورسی، به عنوان سهامدار شرکت مزبور تلقی می‌شوند.سهامداران شرکت‌های بورسی به دو گروه اصلی، سهامداران حقیقی و سهامداران حقوقی تقسیم می‌شوند.همچنین اشخاص (حقیقی و حقوقی) به منظور خرید سهام در بورس، نیاز به یک کد معاملاتی دارند.این کد معاملاتی که از سه حرف اول نام شخص یا شرکت و یک عدد پنج رقمی تشکیل می‌شود، یگانه است، به این معنا که هر شخص حقیقی یا حقوقی تنها یک کد معاملاتی در اختیار دارد.اشخاص حقیقی برای گرفتن کد معاملاتی با در اختیار داشتن کپی شناسنامه و کد ملی باید به یکی از کارگزاری‌های بورس اوراق بهادار مراجعه کنند.همچنین اشخاص حقوقی نیز برای گرفتن کد معاملاتی باید کپی روزنامه رسمی شرکت خود را در اختیار یکی از کارگزاران بورس قرار دهند.لازم به ذکر است که اخذ کد معاملاتی، بدون هزینه است.

کارگزار کیست؟

کارگزاران اشخاص حقوقی هستند که مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس اوراق بهادار دریافت کرده‌اند.کارگزار نقش واسطه بین خریدار و فروشنده سهام را ایفا می‌کند.در حقیقت کارگزاران دستورهای خرید و فروش را از مشتریان تحویل گرفته و آن را به منظور انجام معامله، وارد سیستم معاملات می‌کنند.از جمله وظایف کارگزاران می‌توان به انجام معامله، اداره حساب‌های سرمایه‌گذاری اشخاص، مشاوره و راهنمایی و معرفی شرکت‌ها برای پذیرش در بورس اشاره کرد.کارگزاران بورس، پس از آزمون‌های متعدد و تخصصی و پس از طی مراحل مختلف، موفق به کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار می‌شوند.

سفارش‌های خرید و فروش

اشخاص حقیقی و حقوقی پس از دریافت کد معاملاتی، می‌توانند با مراجعه به یکی از شرکت‌های کارگزاری نسبت به ثبت دستور خرید اقدام کنند.

فرم درخواست خرید اوراق بهادار شامل مشخصات فردی شخص، کد معاملاتی، نام سهم یا حق‌تقدم شرکت بورسی، تعداد سهام مورد تقاضا و قیمت خرید است. در حقیقت اشخاص باید برای خرید سهام یا حق‌تقدم، پیش از ارائه دستور خرید، ‌نسبت به واریز وجه موردنیاز به حساب کارگزاری اقدام کنند. دستور خرید می‌تواند به دو صورت انجام شود. در حالت اول شخص خریدار می‌تواند حداکثر قیمت خرید را در فرم درخواست خود مشخص کند، به این معنا که کارگزار موظف است، حداکثر تا قیمت تقاضا شده نسبت به خرید سهام برای متقاضی اقدام کند. در حالت دوم شخص، سقف قیمتی مشخصی را برای خرید سهام پیشنهاد نمی‌کند، به این معنا که خریدار به کارگزار مجوز می‌دهد در هر قیمت اقدام به خرید سهام موردتقاضا کند.همچنین با توجه به انتشار برگه‌های سهام خریداری شده توسط تالار‌های بورس در روز بعد از خرید، خریداران می‌توانند از روز دوم، اقدام به فروش سهام خریداری شده کنند. انجام عملیات فروش سهام نیز شبیه به خرید است، به این صورت که خریدار باید با مراجعه به دفتر شرکت کارگزاری، پس از تکمیل فرم فروش و تعیین قیمت موردنظر، اقدام به فروش سهام خود کند.

البته اخیرا خرید و فروش آنلاین نیز به امکانات بازار سرمایه افزوده شد. به این معنا که پس از دریافت کد بورسی از طرف کارگزاری نام کاربری و کلمه عبوری به شخص تعلق می گیرد که از طریق آن می توان به صورت مستقیم و بدون دخالت کارگزار از طریق وبسایت های مشخص شده در کارگزاری ها و نرم افزارهای معاملاتی ویژه به صورت مستقیم و لحظه ای به خرید و فروش سهام پرداخت.

براساس آخرین مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار، درصدی از قیمت سهام خریداری شده یا فروش رفته به عنوان کارمزد کارگزاری و سازمان بورس از حساب معامله گر کسر می گردد. کارمزدها به شرح جدول ذیل می باشد:
کارمزد معاملات در بورس


 

کارمزد معاملات در فرابورس
خلاصه آیین‌نامه شرایط پذیرش سهام شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار

بر اساس آئین‌نامه شرایط پذیرش سهام در بورس اوراق بهادار، ضوابط حضور شرکت‌ها در تابلوهای فرعی و اصلی به شرح جداول زیر است:
پنجاه شرکت فعال‌تر

بررسی تجربه بورس‌های اوراق بهادار در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که شناسایی شرکت‌های ممتاز یا دارای موقعیت برتر اغلب بر پایه معیارهای قدرت نقدشوندگی سهام، میزان تاثیرگذاری شرکت بر بازار و برتری نسبت‌های مالی انجام می‌شود.

شناسایی شرکت‌های برتر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان تاثیرگذاری شرکت‌ها بر بازار و در چارچوب معیارهای سه گانه زیر انجام شده است:

الف – میزان دادوستد سهام در تالار معاملات شامل:
1 -تعداد سهام دادوستد شده
2 -ارزش سهام دادوستد شده

ب – تناوب دادوستد سهام در تالار معاملات شامل:
1 - تعداد روزهای دادوستد شده
2 - دفعات دادوستد شده

ج – معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار شامل:
1 - میانگین تعداد سهام منتشر شده
2 - میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی
Mj: رتبه شرکت j ام
N: تعداد شاخص‌‌های مورد بررسی
Ii: مقدار شاخص i ام

شاخص قیمت

شاخص کمیتی است که نماینده کمیت‌های همگن متعدد است. شاخص‌ها وسیله‌ای برای اندازه‌گیری مقایسه و سنجش پدیده‌هایی هستند که دارای ماهیت مشخص و لااقل یک خاصیت مشخص کننده‌اند.

بنابراین بر مبنای شاخص می‌توان تغییرات ایجاد شده در متغیرهای معینی را در طول مقطع زمانی مشخص اندازه‌گیری و مورد بررسی قرار داد.
کاربردهای شاخص شامل موارد زیر است:
1 - اعداد شاخص بیان کننده اطلاعات عمومی و کلی ساختار بازار است. در واقع شاخص مانند یک دماسنج وضعیت کلی اقتصاد و بازار را نشان می‌دهد.
2 - شاخص ابزاری برای مقایسه تغییرات یک پدیده در دو زمان متفاوت است.
3 - از بررسی اعداد شاخص تغییرات احتمالی قیمت‌ها در آینده را می‌توان دنبال کرد.
4 - شاخص ابزاری برای مقایسه تغییرات گروهی چند پدیده با یکدیگر است. با استفاده از شاخص قیمت می‌توان صنایع مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد.
شاخص کل قیمت بورس اوراق بهادار تهران:
شاخص قیمت سهام در بورس تهران بر پایه اول سال 1369 محاسبه می‌شود و به نام شاخص (TEPIX) معروف است.
برای محاسبه این شاخص به طریق زیر عمل می‌شود:


انواع شاخص‌ها در بورس اوراق بهادار تهران:
1 -شاخص کل قیمت
2 -شاخص کل قیمت به تفکیک تابلوی اصلی و فرعی
3 -شاخص بازده نقدی
4 -شاخص بازده نقدی و قیمت
5 -شاخص قیمت مالی
6 -شاخص قیمت صنعت
7 -شاخص قیمت به تفکیک هر صنعت
8 -شاخص قیمت 50 شرکت فعال‌تر

محاسبه قیمت پایانی سهم
فرض کنید میزان تغییر قیمت نسبت به روز قبل دو درصد (مثبت یا منفی) باشد. از طرفی اعمال این تغییر متناسب با حجم سهام معامله شده در طی روز است. بنابراین باید معیاری برای حجم سهام معامله شده تعریف شود که این معیار حجم مبنا نام دارد.

فرض کنید حجم مبنای روزانه هر سهم معادل با 20درصد تعداد کل سهام منتشره شرکت تقسیم بر 250روز کاری سال باشد. چنانچه تعداد سهام معامله شده در هر روز بیشتر یا مساوی حجم مبنا باشد، قیمت پایانی سهم برابر با متوسط وزنی قیمت در همان روز است. در غیر این صورت قیمت پایانی برابر با اختلاف میانگین وزنی قیمت از قیمت پایانی روز قبل ضرب در ضریب تعدیل و حاصل به قیمت پایانی روز قبل اضافه می‌شود.
ضریب تعدیل برابر است با نسبت تعداد سهام معامله شده به حجم مبنا


چنانچه قیمت پایانی سهم در روز یکشنبه برابر با 10هزار ریال و میانگین وزنی قیمت سهم در روز دوشنبه برابر با 10هزار و 400 ریال است. آنگاه دو حالت زیر امکان‌پذیر است:
الف: تعداد سهام معامله شده کمتر از حجم مبنا باشد: اگر تعداد سهام معامله شده سهم در روز دوشنبه 40هزار سهم باشد، قیمت پایانی آن در روز دوشنبه برابر است با:


ب: تعداد سهام معامله شده مساوی یا بیشتر از حجم مبنا باشد: اگر تعداد سهام معامله شده سهم در روز دوشنبه 100هزار سهم باشد، قیمت پایانی آن در روز دوشنبه برابر است با:  10400= قیمت پایانی


افزایش سرمایه

ممکن است شرکت‌ها به دلایل مختلف نیاز به افزایش سرمایه پیدا کنند. مهم‌ترین دلایل افزایش سرمایه شرکت، اجرای طرح‌های توسعه، تامین نقدینگی و ... است. افزایش سرمایه از راه‌های مختلفی مقدور می‌شود، همانند: سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه، آورده نقدی و مطالبات و صرف سهام.

در اینجا به تشریح دو نوع اول پرداخته می‌شود:
الف) افزایش سرمایه از محل سود انباشته، اندوخته طرح و توسعه:
در این حالت شرکت به دلیل اینکه سود انباشته قابل توجهی دارد، تصمیم می‌گیرد از محل سود انباشته افزایش سرمایه خود را انجام دهد. در نهایت شرکت پس از افزایش سرمایه، سود سهمی (سهام جایزه) به سهامداران خود پرداخت می‌کند. پس از افزایش سرمایه برآورد قیمت جدید سهام را می‌توان به صورت زیر انجام داد:


ب) افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات:
در این حالت شرکت یا سود انباشته کافی ندارد و یا تصمیم استفاده از سود انباشته را برای افزایش سرمایه ندارد. بنابراین هیات‌مدیره شرکت با تصویب مجمع فوق‌العاده تصمیم می‌گیرد از محل آورده نقدی یا مطالبات سهامداران افزایش سرمایه خود را انجام دهد. بنابراین شرکت به منظور افزایش سرمایه ابتدا به سهامداران خود این حق را می‌دهد تا افزایش سرمایه دهند و این حق را به صورت برگه‌هایی با نام حق‌تقدم به سهامداران خود اعلام می‌کند. سهامدار باید پس از دریافت حق‌تقدم، آن را پر کرده و برای شرکت ارسال کند. در این حالت سهامدار باید به ازای هر سهم جدید مبلغ یک هزار ریال (قیمت اسمی سهم) نیز به حساب شرکت واریز کند. البته در صورتی که سهامدار مطالباتی از شرکت داشته باشد، می‌تواند از محل مطالبات این مبلغ را پرداخت کند، پس از افزایش سرمایه برآورد قیمت جدید سهام را می‌توان به صورت زیر انجام داد:


قیمت قدیم + (1000×نسبت افزایش) ÷ (نسبت افزایش + 1)=برآورد قیمت جدید
مثال: قیمت سهام شرکتی 30هزار ریال است. این شرکت 200درصد افزایش سرمایه می‌دهد.
برآورد قیمت جدید چقدر خواهد بود؟
الف) از محل سود انباشته


ب) از محل آورده نقدی یا مطالبات


چنانچه افزایش سرمایه از محل آورده نقدی یا مطالبات صورت پذیرد، برگه سهام جدید که به صورت حق‌تقدم به دست سهامداران می‌رسد، در بازار بورس قابل‌معامله است. اما امکان معاملات مکرر بر روی حق‌تقدم، فقط شامل شرکت‌هایی می‌شود که شروع معاملات حق تقدم آن از تاریخ 7/8/84 به بعد باشد.

پس از اتمام مهلت معاملات حق تقدم که دو ماه است، شرکت اقدام به چاپ برگه سهم اصلی می‌کند که باید با مراجعه حضوری سهامداران به دفتر شرکت تحویل آنها شود. برگه سهم ناشی از افزایش سرمایه که با مهر و امضای شرکت چاپ شده باشد در بورس قابل معامله نیست و باید پس از تحویل به کارگزار ابتدا توسط بورس سپرده شود تا قابل معامله شود که یک روز به طول می‌انجامد.

اما اگر شرکت از طریق سازمان بورس اقدام به چاپ آن کند این سهام سپرده و قابل معامله است.

صدور اعلامیه خرید و فروش و گواهینامه موقت سهام

بعد از انجام هر معامله برای مشتریان (چه خرید یا فروش)، توسط سیستم یکسری فعالیت‌های پشتیبانی و نهایی معامله انجام می‌شود که صدور اعلامیه‌های خرید و فروش و صدور گواهینامه‌ موقت سهام نمونه‌ای از آنها است.

اعلامیه های خرید و فروش، اسنادی هستند که اطلاعات مربوط به وضعیت معامله سهام یک مشتری را نشان می‌دهند. این اعلامیه‌ها در حال حاضر برای هر معامله در 2نسخه تهیه می‌شوند.

یک نسخه برای خریدار سهام و یک نسخه برای فروشنده سهام چاپ می‌شود.
در هر اعلامیه، اطلاعات زیر وجود دارد:
- کد شرکت: برای تسهیل انجام معاملات توسط سیستم کامپیوتری، برای هر شرکت نماد خاصی طراحی شده که متشکل از چند حرف است. اولین حرف این نماد، مشخصه صنعت یا گروهی است که شرکت در قالب آن فعالیت می‌کند.

سایر حروف نیز تلخیصی است از نام شرکت و معمولا به گونه‌ای انتخاب می‌شود که به خوبی نام شرکت اصلی را تداعی کند. مثال نماد «وبشهر»، که مختص شرکت توسعه صنایع بهشهر است، براساس اولین حرف «و» نشان می‌دهد که شرکت در گروه شرکت‌های سرمایه‌گذاری (واسطه مالی) است، و سایر حروف بهشهر نیز مخففی است از نام توسعه صنایع بهشهر. یا مثلا «غپارس» نشان می‌دهد که شرکت در گروه صنایع «غذایی» فعالیت می‌کند، و «پارس» آن، مبین روغن نباتی پارس است.

در صورتی که به جای سهم، حق‌تقدم آن معامله شود، در آخر این کد یا نماد، معمولا حرف «ح» که نشان‌دهنده حق‌تقدم آن سهم است، درج می‌شود. مانند «وبشهرح» که معرف حق‌تقدم توسعه صنایع بهشهر است.

-تاریخ انجام معامله: معمولا در قسمت بالای سمت چپ اعلامیه درج می‌شود.

-مشخصات شناسنامه‌ای مشتری: در بخش میانی اعلامیه‌ها، اطلاعات شناسنامه‌ای مشتریان (خریدار یا فروشنده) و همچنین کد معاملاتی آنها ثبت می‌شود.

-مشخصات معامله: درنهایت، در نیمه زیرین اعلامیه، اطلاعات مالی مربوط به معامله مشتری، از لحاظ تعداد، نرخ معامله هر سهم، کل مبلغ معامله و کل وجوه قابل پرداخت خریدار و یا قابل دریافت فروشنده ثبت می‌شوند.

از کجا شروع کنیم؟؟

پایان بخش اول

دیدگاه ها (82)
جمعه 25 مرداد 1392 ساعت 14:55
باسلام.
از خدمتتون چنتا سوال داشتم که خوشحال میشم جواب بدید.
1-چگونه میتوان از بررسی اعداد شاخص تغیررات احتمالی قیمت ها را دنبال کرد.
2-چگونه با استفاده از شاخص قیمت میتوان صنایع مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد؟
3-چگونه میتوان فهمید کدام سهم یا شرکت افزایش سرمایه داشته است؟
امتیاز: 212      66
سه‌شنبه 29 مرداد 1392 ساعت 21:32
باسلاموتشکر.
چطور زمان خرید و فروش سهام را تشخیص بدم.
امتیاز: 216      60
چهارشنبه 30 مرداد 1392 ساعت 01:09
باسلام.
از خدمتتون چنتا سوال داشتم که خوشحال میشم جواب بدید.
1-چگونه میتوان از بررسی اعداد شاخص تغیررات احتمالی قیمت ها را دنبال کرد.
2-چگونه با استفاده از شاخص قیمت میتوان صنایع مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد؟
3-چگونه میتوان فهمید کدام سهم یا شرکت افزایش سرمایه داشته است؟
امتیاز: 83      30
پنج‌شنبه 4 مهر 1392 ساعت 11:33
سلام میخوام در بازار بورس وارد بشماز کجا شروع کنم
امتیاز: 119      75
شنبه 13 مهر 1392 ساعت 10:55
با سلام میخوام با قیمت کم خرید رو شروع کنم میشه راهنماییم کنید
امتیاز: 140      63
شنبه 20 مهر 1392 ساعت 18:01
سحر
باسلام :
من توصیه میکنم در دوره های آموزشی خرید و فروش آنلاین شرکت کنید تا زمانی که اطلاعات کافی و تجربه کافی پیدا نکرده اید وارد این بازار نشوید البته فعلا بازار برای خرید و فروش بیشتر سهام ها خوبه موفق باشید.
امتیاز: 36      16
شنبه 20 مهر 1392 ساعت 22:55
باسلام میخوام با قیمت کم خرید رو شروع کنم باید چیکار کنم؟سایت شرکت های کارگذاری رو چه جوری پیدا کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.
امتیاز: 60      22
چهارشنبه 24 مهر 1392 ساعت 17:26
با سلام لطفا طریقه خرید و فروش سهام بدون حضور در کارگزاری را توضیح دهید
امتیاز: 50      23
چهارشنبه 24 مهر 1392 ساعت 20:46
سلام میخواهم وارد بورس شوم از کجا وچگونه شروع کنم؟
امتیاز: 67      25
شنبه 4 آبان 1392 ساعت 08:31
سلام.اگه میشه در مورد ورود به بازار بورس.چی کار باید انجم بدم برای خرید
امتیاز: 44      13
شنبه 11 آبان 1392 ساعت 22:18
باسلام.
از خدمتتون چنتا سوال داشتم که خوشحال میشم جواب بدید.
1-چگونه میتوان از بررسی اعداد شاخص تغیررات احتمالی قیمت ها را دنبال کرد.
2-چگونه با استفاده از شاخص قیمت میتوان صنایع مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد؟
3-چگونه میتوان فهمید کدام سهم یا شرکت افزایش سرمایه داشته است؟
امتیاز: 22      14
یکشنبه 12 آبان 1392 ساعت 13:08
با سلام
1- شاخص معمولا در همان روز محاسبه می شه و شاخصهای مختلفی مانند 50 شرکت فعال، 30 شرکت بزرگ و یا صنایع و ... وجود داره. آنچه در بازار داریم تحلیل داده ها و پیش بینی قیمتهاست. بنابراین صرف شاخص اطلاعات خاصی به شما نمیدهد.
2- با توجه به شاخصهای مربوط به اون صنعت می توان صنایع رو مقایسه کرد. مثلا بانکها، پتروشیمی فلزات و ...
3- افزایش سرمایه معمولا در مجمع اون شرکت مشخص می شه که این اطلاعات در سایت codal به اطلاع همه می رسه (البته بعد از تصمیم گیری نهایی)
امتیاز: 16      7
دوشنبه 13 آبان 1392 ساعت 17:47
سلام میخواهم وارد بورس شوم از کجا وچطور باید شروع کنم.از کجا باید یاد بگیرم
امتیاز: 50      16
دوشنبه 13 آبان 1392 ساعت 20:09
سلام
مایلم در بورس شرکت کنم از کجا باید اطلاعات جمع آوری کنم
با تشکر
امتیاز: 39      18
دوشنبه 20 آبان 1392 ساعت 10:48
ﺑﺎ ﺳﻠﺎﻣ,ﻤﻴﺨﻮﺍﻡ ﻭﺍﺭﺩﺑﺎﺯﺍﺭﺑﻮﺭﺱ ﺑﺸﻢ ﺑﺎﻳﺪﺍﺯﻛﺠﺎﺷﺮﻭﻉ کنم,تشکر
امتیاز: 33      12
سه‌شنبه 21 آبان 1392 ساعت 12:03
سلام
چند روز پیش رفتم به یکی از کارگزاری های بورس برای ثبت نام و دریافت کد معملاتی بورس رفتم بعد از دو روز به من گفتند که شما قبلا تبت نام کردید و یکی از اطلاعات شناسنامه ای من اشتباه ثبت شده و باید آن را اصلاح کنم ولی من قبلا ثبت نام برای بورس انجام نداده ام برای رفع این مشکل باید چه کار کنم ؟
با تشکر
امتیاز: 15      6
چهارشنبه 22 آبان 1392 ساعت 00:52
با تشکر از وبلا گ پر محتوا و وزین شما
امتیاز: 15      4
یکشنبه 26 آبان 1392 ساعت 01:02
سپاس از روشنگری های کاربردی شما دوست مهربان.
امتیاز: 24      3
دوشنبه 27 آبان 1392 ساعت 20:05
باسلام
میخاستم بدونم کمترین سرمایه لازم برای ورود افراد به بورس هست چقدر میتونه باشه...
امتیاز: 54      19
سه‌شنبه 28 آبان 1392 ساعت 15:16
عالی بود
امتیاز: 14      7
چهارشنبه 29 آبان 1392 ساعت 12:13
سلام میخواهم وارد بورس شوم از کجا وچطور باید شروع کنم.از کجا باید یاد بگیرم
امتیاز: 24      11
یکشنبه 3 آذر 1392 ساعت 15:38
با سلام سوالی که داشتم اینهبرای وارد بازار بوس باید تحصیلات اقتصادی داشته باشیم؟
امتیاز: 15      8
سه‌شنبه 5 آذر 1392 ساعت 20:04
کدام بورس سود بیشتری دارد
امتیاز: 21      8
چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت 11:16
سلام من 3 ماهه دارم مجازی خرید و فروش میکنم !! دیگه میخوام وارد بورس شم !! اما با مقدار کم !! با چقد شروع کنم خوبه ؟ چطور شروع کنم ؟
امتیاز: 30      12
پنج‌شنبه 7 آذر 1392 ساعت 18:40
سلام . من یک مبتدی هستم و میخواستم کتابی درباره آموزش گام به گام بورس به من معرفی کنید ممنون میشم.
امتیاز: 29      15
دوشنبه 11 آذر 1392 ساعت 07:49
سلام
چگونه وارد بورس شوم که متضرر نشوم. چگونه می توانم به بورس کاملا آشنا ومسلط شوم
امتیاز: 17      4
دوشنبه 11 آذر 1392 ساعت 22:50
با سلام ضمن خسته نباشید من از امروز شروع به تحقیق در مورد بورس کردم لطفا فایل قابل دانلود برای اموزش ابتدایی ها بزارید
امتیاز: 14      8
سه‌شنبه 12 آذر 1392 ساعت 14:04
سلام قصد خرید وفروش سهام دارم اطلاعات کمی دارم چکار کنم
امتیاز: 15      2
شنبه 16 آذر 1392 ساعت 15:36
با سلام
پس از افزایش سرمایه یک شرکت در انلاین چه اقدامی میبایست انجام داد؟آیا سهام جایزه و یا ... به صورت انلاین تعلق میگیرد یا باید ثبت در شرکت مربوطه گردد.
همچنین سود تخصیص داده شده را چگونه میتوان دریافت کرد
با تشکر
امتیاز: 12      7
چهارشنبه 20 آذر 1392 ساعت 19:04
سلام میشه کمکم کنید؟؟
امتیاز: 11      6
جمعه 22 آذر 1392 ساعت 15:04
سلام میخواستم یه سایت برای ثبت نام بهم بدیدکه به طور مجازی خرید وفروش کنم که بعد از کسب تجربه به طور واقعی وارد بورس شم ممنون از لطفتون
امتیاز: 14      4
جمعه 22 آذر 1392 ساعت 22:48
میخواهم نحوه خرید و فروش مجازی را یاد بگیرم
امتیاز: 12      6
پنج‌شنبه 28 آذر 1392 ساعت 01:15
سلام میشه از طریق انترنت و از طریق عابر بانک سهم خرید و فروش کرد و حداقل پول برای خرید سهم چقدر است یعنی ما به چه مقدار پول وارد بانک بشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امتیاز: 10      4
پنج‌شنبه 28 آذر 1392 ساعت 20:57
برای خرید سهم حداقال باید چقدر سرمایه باید داشته باشی باهر مبلغی میتوان مثال یک میلیون تومان
امتیاز: 14      6
جمعه 29 آذر 1392 ساعت 19:41
سلام خوبه اگه همین اطلاعات رو بصوذت فایل pdfمیذاشتین خیلی بهتر بود .
دوست دارم نحوه بهتر معامله کردن رو یاد بگیرم اگه میتونین کمکم کنین برام میل بزنین .
امتیاز: 8      3
جمعه 29 آذر 1392 ساعت 23:49
سلام
میخواهم وارد بورس شوم از کجا وچطور باید شروع کنم.از کجا باید یاد بگیرم.یه سایت برای ثبت نام بهم بدیدکه به طور مجازی خرید وفروش کنم که بعد از کسب تجربه به طور واقعی وارد بورس شم ممنون از لطفتون
امتیاز: 13      5
یکشنبه 1 دی 1392 ساعت 22:12
سلام باتشکر ازشما خیلی دوست دارم وارد دنیای بورس بشم وخریدوفروش سهام انجام بدم میشه کمکم کنید واطلاعات لازم بهم بدید ممنون میشم
امتیاز: 13      2
سه‌شنبه 3 دی 1392 ساعت 09:48
سلام باتشکر ازشما خیلی دوست دارم وارد دنیای بورس بشم وخریدوفروش سهام انجام بدم میشه کمکم کنید واطلاعات لازم بهم بدید ممنون میشم
امتیاز: 10      2
سه‌شنبه 3 دی 1392 ساعت 22:52
سلام باتشکر ازشما خیلی دوست دارم وارد دنیای بورس بشم وخریدوفروش سهام انجام بدم میشه کمکم کنید واطلاعات لازم بهم بدید ممنون میشم
امتیاز: 5      7
پنج‌شنبه 5 دی 1392 ساعت 21:59
سلام خسته نباشی
من کارمزد هارو ومحاسبه افزایش سرمایه وحجم مبنا رو متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدید متشکر م:
امتیاز: 4      6
یکشنبه 8 دی 1392 ساعت 12:04
احتیاج به اطلاعات بیشتری دارم .برای دریافت کد چه باید کرد
امتیاز: 5      5
یکشنبه 8 دی 1392 ساعت 16:46
لطفاً ادامه مطلب را برام بفرستید.
امتیاز: 3      4
چهارشنبه 11 دی 1392 ساعت 21:12
سلام
لطا راهنمایم کنید راجب بورس
امتیاز: 6      2
یکشنبه 15 دی 1392 ساعت 16:21
مرتضی سلام
لطفا راهنمای کنید می خواهم باسرمایه کم شروع کنم باتشکر
امتیاز: 8      5
یکشنبه 15 دی 1392 ساعت 16:48
با سلام , من نمیدانم چگونه سهامی را انتخاب کنم و بخرم مطالعاتم از کجا شروع کنم من تحصیلاتی در مورد بورس دارم و
قادر بخوادن تکنیکال و فوانتامنتل و غیره در مورد سهام (stock)
هستم ولی در مورد انتخاب سهام موفق نشودم , حتی در انترنت
نتوانستم که مقاله , کتاب و یا هر چیزی که بتوانم پیدا کنم برای
مطالعه و یادگیری در مورد بورس و سهام, خواهشمندم که شما
من را راهنمائی نمائید که اگر ادرس سایتی که مفید و میتواند بمن در این مورد کمک کند برای من ایمیل کنید با تشکر , من
مطمعن هستم که در اینده با شما صحبت خواهم کرد. منتظر
جواب شما هستم.
امتیاز: 19      7
چهارشنبه 18 دی 1392 ساعت 20:44
سلام خسته نباشی
اگه امکان داره راهنمایی کنید
چطور و بر چه اصول میشه یک سهام خرید که بازده منفی نداشته باشه
ممنون
امتیاز: 15      3
پنج‌شنبه 19 دی 1392 ساعت 17:11
سلام میحواهم مجازی خرید فروش کنم
امتیاز: 7      5
سه‌شنبه 24 دی 1392 ساعت 13:05
سلام.تشکر از مطالب مفیدی که در اختیار ما قرار دادید.میشه لطف کنید راهنماییم کنید برای خرید وفروش سهام بایدچه معیاری قراربدم برای خرید؟باچه میزان سرمایه شروع کنم؟باتشکر.
امتیاز: 9      3
سه‌شنبه 24 دی 1392 ساعت 19:44
سلام من می خوام وارد بازار بورس شم و آنلاین خرید و فروش کنم ولی هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم
امتیاز: 15      11
جمعه 4 بهمن 1392 ساعت 12:41
با سلام می خواستم بدونم با توجه به اینکه من سرباز هستم و تا ساعت 6 بعد از ظهر به اینترنت دسترسی ندارم و همین طور اطلاعی از بورس و نحوه خرید و فروش سهام ندارم باز هم می توانم وارد بازار بورس شوم یا خیر.
با تشکر
امتیاز: 24      9
یکشنبه 20 بهمن 1392 ساعت 07:24
خسته نباشد..
امتیاز: 3      0
جمعه 25 بهمن 1392 ساعت 20:47
salam misheh chanta ketab moarefi konid vaseh amozesh bors ke betonam danlodeshon konam??????????????
امتیاز: 0      0
یکشنبه 11 اسفند 1392 ساعت 00:00
سلام باتشکر ازشما خیلی دوست دارم وارد دنیای بورس بشم وخریدوفروش سهام انجام بدم میشه کمکم کنید واطلاعات لازم رادراختیارم بگذارید سایتی که کمکهای لازم رابکند معرفی کنیدبا.کمال تشکر
امتیاز: 2      1
چهارشنبه 21 اسفند 1392 ساعت 15:17
باسلام می خواستم بدونم برای وارد شده به بازار بورس باید مدرک داشت یا اینکه هر شخصی باهر مدرک تحصیلی می تواند وارد بازار بورس شود آیا کسانی هستند که به افراد مبتدی کمک کنند وتجربیات خود را در اختیار دیگران قراردهند یا اینکه هرکسی فقط فکر خودشه از طریق غیر حضوری می توان آموزشهای لازم در زمینه بورس به دست آورد و در این زمینه مهارت کافی پیدا کرد باتشکر
امتیاز: 2      0
جمعه 1 فروردین 1393 ساعت 22:00
با سلام,آیا با دنبال کردن این سایت ,به تنهایی,میشه آموزش لازم برای بورس را آموخت؟
امتیاز: 1      1
پنج‌شنبه 7 فروردین 1393 ساعت 20:20
سلام میخوام وارد بازار بورس بشم بعداز گرفتن کد معاملاتی چه کارهایی باید انجام بدم راهنماییم کنید
امتیاز: 3      0
دوشنبه 11 فروردین 1393 ساعت 12:42
سلام. سال نو مبارک. از بورس آشنایی دارم و در حال معامله هم هستم، ولی اطلاع کمی از مباحث بنیادی دارم. و اینکه چگونه باید مصوبات مجامع شرکتهارو آنالیز کنم؟(چقدر به سهامم اضافه شده و کی اضافه میشه و...)
امتیاز: 0      0
سه‌شنبه 19 فروردین 1393 ساعت 12:31
با سلام
امتیاز: 1      0
سه‌شنبه 9 اردیبهشت 1393 ساعت 12:37
سلام چراازمبلغ سقف خریدنمیشه خریدکرد آیامربوط به هزینه های جانبی مثل کارگزاراست
امتیاز: 1      0
سه‌شنبه 9 اردیبهشت 1393 ساعت 12:55
موضوع:حق تقدم -ببخشید من سهام وپارس داشتم وبرگه حق تقدم رابه بانک تحویل دادم ولی درآنلاین وپارس ح ثبت شده است آیااشتباهی ازسوی بانک رخ داده؟ لطفامرایاری فرمایید
امتیاز: 0      0
یکشنبه 14 اردیبهشت 1393 ساعت 21:16
با سلام میخواستم نحوه معاملات رو بیشتر توضیح دهید وهمچنین من تازه وارد هستم میخوام وارد بورس شم میخوام بدونم چجوری و از کجا شروع کنم؟؟
امتیاز: 3      0
دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 ساعت 00:18
سلام من یه مبتدی هستم دوست دارم وارد خرید و فروش سهام بشم تقریبا سوال تمام بچه ها منم داشتم چه طور میشه یاد بگیرم . لطفا کمکم کنید ممنون.
امتیاز: 3      2
دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 ساعت 23:11
کتابی معرفی میکنید که جامع و کامل باشه از مبتدی تا حرفه ای
امتیاز: 3      0
چهارشنبه 14 خرداد 1393 ساعت 03:32
باسلام وخسته نباشی به کارمندان دولت ایران من میخواهم دربورس ایران شرکت کنم .وازهیچ شروع به کارکنم یکی است که منوراهنمای کند.که ازکجابایدشروع کنم .
امتیاز: 3      1
شنبه 24 خرداد 1393 ساعت 12:35
سلام میخوام بدونم من در یک شرکت سهام دارم یا نه چون خیلی وقت پیش توی بورس فعالیت داشتم ولی الان ندارم چیکار کنم چون هیچ مدرکی هم ندارم
امتیاز: 2      0
پنج‌شنبه 29 خرداد 1393 ساعت 20:53
با سلام.اگر کسی سهام حق تقدمی بخرد و از ان استفاده نکند چه مدت طول میکشه که این حق تقدم های استفاده نشده به فروش برسد وقیمت ان چگونه محاسبه میشود
امتیاز: 2      1
سه‌شنبه 3 تیر 1393 ساعت 09:49
سلام
لطفا طریقه دریافت سود سهام بعد از تشکیل مجمع عمومی و همینطور سود مشارکت 20 در صدی را بگیرم
امتیاز: 3      1
پنج‌شنبه 12 تیر 1393 ساعت 14:40
با سلام
من علاقه خاصی به فعالیت تو بورس دارم ولی نمیدونم باید جیکار کنم وجه جوری انلاین خرید کنم و کی بخرم و کی بفروشم وحداقل جه مقدار سرمایه احتیاجه.خواهش میکنم درصورت امکان این اطلاعات را در اختیارم بذارید
امتیاز: 8      1
چهارشنبه 18 تیر 1393 ساعت 15:20
سلام. میشه کتابی در خصوص تحلیل بنیادی بهم معرقی کنید ..ممنون میشم.
امتیاز: 2      2
جمعه 27 تیر 1393 ساعت 18:54
الاسلام
من علاقه مند به فعالیت در بورس هستم ولی نمیدونچه جوری و از کجا شروع کنم لطفا کمکم کنید مرسی
امتیاز: 2      0
سه‌شنبه 31 تیر 1393 ساعت 09:17
سلام
میخوام در بورس وارد بشم باید چه کنم لطفا راهنمایی ممنون
امتیاز: 2      0
سه‌شنبه 31 تیر 1393 ساعت 19:10
راجع افزایش سرمایه چند درصدی خوب است
امتیاز: 1      0
یکشنبه 5 مرداد 1393 ساعت 09:27
ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیار من گذاشتید . لطف کنید کتابهایی در مورد تحلیل بورس معرفی کنید. قبلا از شما متشکرم
امتیاز: 0      0
چهارشنبه 8 مرداد 1393 ساعت 14:09
با سلام میخوام وارد بورس شوم لطفا کمکم کنید
امتیاز: 2      0
شنبه 11 مرداد 1393 ساعت 12:18
سلام وخسته نباشید.میخواستم در مورد روش ارزش یابی در بورس اوراق بهادار ایران یه توضیح کامل به من بگین.با تشکر
امتیاز: 0      0
یکشنبه 19 مرداد 1393 ساعت 11:37
سلام لطفا در مورد حق تقدم و نحوه استفاده از آن توضیحات بیشتری بدهید که آیا ما شخصا متوانیم این حق تقدم رو بخریم یا بفروشیم و آیا بابت حق تقدم که داده می شود باید پولی پرداخت کنیم.با تشکر
امتیاز: 3      0
جمعه 24 مرداد 1393 ساعت 18:28
سلام.
من میخوام وارد بازار بورس بشم منتها نمیدونم حداقل میزان سرمایه چقدر باید باشه؟
و دقیقا کجا باید رجوع کرد؟
امتیاز: 4      2
شنبه 15 شهریور 1393 ساعت 08:58
با سلام و خسته نباشید خدمت شما
امتیاز: 1      2
پنج‌شنبه 27 شهریور 1393 ساعت 03:32
سلام لطفایک کتاب برای یادگیری بورس پیشنهادکنین .مرسی درحددیپلمباشه بهتره وبیشتردرموردخریدوفروش باتشکر
امتیاز: 5      0
یکشنبه 11 آبان 1393 ساعت 17:51
سلام من سال 86 مقداری سهام به واسطه یکی از کارگزاریها خریداری کردم الان اسنادش رو ندارم به چه نحوی میتونم از وضعیت اون سهام و ارزش و تعداد سهم مطلع بشم
سپاسگزارم
امتیاز: 1      0
پنج‌شنبه 22 آبان 1393 ساعت 10:27
سلام
ممنونم از راهنماییتون
منم میخوام سهام بخرم، ولی اطرافیانم میترسوننم میشه بیشتر راهنماییم کنین
امتیاز: 0      0
پنج‌شنبه 29 آبان 1393 ساعت 20:08
خواستم بپرسم اگه شخصی برای خرید سهام در بورس به معروف بودن نام شرکت و پایین آمدن قیمت هر سهم دران لحظه نسبت به قیمت مدت ماههای گذشته توجه کندوخریدسهام نمایید قابل قبول است.....؟
امتیاز: 0      0

نام :
ایمیل :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد